1848/​746

Nanny Still (f. 1926, d. 2009)

Helena Tynell (f. Turpeinen 1918, d. 2016)

“Saturnus”. To vaser af hhv. gult og blåt transparent glas. Gul vase med gravering. Sign. Nanny Still, Riihimäen Oy, og Riihimäen Lasi Oy, Helena Tynell. Udført hos Riihimäen Lasi, Finland. H. 8 og 9,5. Yderste Diam. 13,5 og 18. (2)

Almindelig patina, herunder overfladeridser og mærker.

Moderne kunst og design, 27. november 2018

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

(Autobud) 1.000 DKK
950 DKK
(Autobud) 850 DKK
800 DKK
440 DKK
(Autobud) 420 DKK
400 DKK
250 DKK