1848/746
Nanny Still (f. 1926, d. 2009)
Helena Tynell (f. Turpeinen 1918, d. 2016)
“Saturnus”. To vaser af hhv. gult og blåt transparent glas. Gul vase med gravering. Sign. Nanny Still, Riihimäen Oy, og Riihimäen Lasi Oy, Helena Tynell. Udført hos Riihimäen Lasi, Finland. H. 8 og 9,5. Yderste Diam. 13,5 og 18. (2)
Almindelig patina, herunder overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 27. november 2018
Vurdering
Hammerslag