2041/207
Broderet kinesisk tekstil, forgyldt og farvet tråd på beige silke, hjorte i flugt, flagermus og skyformationer. Vævet indramning. Sen Qing. 26×22/ 35×32 cm.
Proveniens: Efterkommere af Poul Laursen (1910–1983), som var direktør i Store Nordiske Telegraf-Selskab og udstationeret i Shanghai fra 1947–1951 sammen med sin hustru Trine Laursen.
Ældre malerier, møbler og varia, 5. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag