2138/808
Bruno Mathsson (f. Värnamo, Sverige 1907, d. sst. 1988)
“Annika” og “Eva”. Lænestol af bøg med hørgjorde, samt sofabord med stel af bøg og top af masurbirk. Udført og mærket hos Karl Mathsson og Dux. H. 55. Diam. 95. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Finérskader. Skjolder.
Moderne kunst og design, 21. september 2021
Vurdering
Hammerslag