2446/233
Fem lommelærker af klart og koboltblå farvet glas, lodret optisk stribede. Støbt i form. Hhv. 1/4 og 1/8 pot. Holmegaard. 19. årh.s sidste halvdel. H. 11,6–15,5 cm. (5)
Proveniens: Ingeniør Arthur Erik Rasmussen
Fremstår med alders- og brugsslitage. En kobolt lommelærke med metal krave.
Vurdering