Christen Købke (f. København 1810, d. sst. 1848)
En siddende dreng. Usigneret. Betegnet Købke på det underliggende papir. Blyant på papir monteret på papir. Lysmål 9×6,2.
Proveniens: Ingeniør Johannes Rump.
Papiret er gulnet. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. november 2020
31 bud