2424/771
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 72”. Otte savbukkestole af bøg. Sæder betrukket med blåt uld. Formgivet i 1976. Udført og mærket hos Getama. (8)
Brugsslitage. Ridser og mærker. Seks stole med små huller på bagstaf. Pletter og mindre huller på sæder.
Moderne kunst og design, 11. juni 2024
Vurdering
Hammerslag