2424/771
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 72”. Otte savbukkestole af bøg. Sæder betrukket med blåt uld. Formgivet i 1976. Udført og mærket hos Getama. (8)
Brugsslitage. Ridser og mærker. Seks stole med små huller på bagstaf. Pletter og mindre huller på sæder.
Vurdering
Hammerslag