2004/49
Paul Fischer (f. København 1860, d. Gentofte 1934)
Sovekammerinteriør. Sign. Paul Fischer 1916. Olie på lærred. 45×35.
På bagsiden stempel fra kunstnerens dødsboauktion.
Proveniens: Winkel & Magnussen 156, 1934 nr. 84.
Mindre krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. januar 2020
Vurdering
Hammerslag