2004/​49

Paul Fischer (f. København 1860, d. Gentofte 1934)

Sovekammerinteriør. Sign. Paul Fischer 1916. Olie på lærred. 45×35.

På bagsiden stempel fra kunstnerens dødsboauktion.

Proveniens: Winkel & Magnussen 156, 1934 nr. 84.

Mindre krakeleringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 20. januar 2020

Vur­dering

15.000 kr.

Hammerslag

13.000 kr.

13.000 kr.
12.500 kr.
12.000 kr.