2108/949
Nanna Ditzel (f. København 1923, d. sst. 2005)
Stumtjener af bøg, små knopper og nederste del af stammen af eg. Model ND 1. Formgivet 1963. Delvist udført hos Poul Kold Møbler. H. 165. Diam. 68.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Senere fod lavet hos profesionel drejer.
Moderne kunst og design, 23. februar 2021
Vurdering
Hammerslag