Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen
Foldbar fodskammel af teak med skruer af messing. Sæde udspændt med sort kernelæder. Formgivet 1959. Udført hos snedkermester Ludvig Pontoppidan.
Model presented at The Copenhagen Cabinetmakers' Guild Exhibition at Designmuseum Danmark, 1959. Literature: Grete Jalk [ed.]: “40 Years of Danish Furniture Design”, vol. 4, p. 103.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og mindre afslag. Skind med slitage og krakeleringer.
Moderne kunst og design, 21. september 2021
11 bud