Kinesisk vase af bronze, pæreformet korpus støbt med to ringhanke udformede som elefanthoveder. Halsrand med Qianlongs mærke. 18/19. årh. Vægt 2474 g. H. 23 cm.
Proveniens: Andreas Hansen Eriksens samling (1868–1953), udstationeret i Shanghai og Beijing mellem 1901 og 1927.
Asiatisk, islamisk og indisk kunst, 1. december 2021