Tigerjagt med adelsmand og hans følge ridende på elefanter i bjergrigt landskab. Vandfarve på papir. Indien, 19. årh. Indrammet. Lysmål 25×39 cm.
Proveniens: Antikvitetshandler Steen Strømberg 1947–2014.
Asiatisk og islamisk kunst, 2. december 2020