1804/745
Jais Nielsen (f. København 1885, d. Hellerup 1961)
En lille firesidet lågkrukke af stentøj modelleret med bibelske personer. Dekoreret med okseblodsglasur med turkisgrønne elementer. Usign. Udført og stemplet hos Royal Copenhagen. H. 13. B./L. max. 13.
Almindelig brugspatina.
Moderne kunst og design, 23. januar 2018
Vurdering
Hammerslag
19 bud