2448/​115

Holger H. Jerichau (f. København 1861, d. sst. 1900)

Solnedgang over Pompeji. Sign. Holger H. Jerichau Pompei. Olie på træ. 26×30,5.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 600, 1994 nr. 245.

Mindre horisontal revne i træets struktur i maleriets øverste halvdel.

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

3.200 DKK

920999 (Autobud) 3.200 DKK
800115 3.000 DKK
920999 (Autobud) 2.700 DKK
800115 2.600 DKK
920999 (Autobud) 2.400 DKK
800115 2.300 DKK
920999 (Autobud) 2.200 DKK
1014060 2.100 DKK
920999 2.000 DKK