Foto endnu ikke klar
895/​251

Stort cartelur af forgyldt bronze, prydet med liggende ung kvinde, putti og bladværk symboliserende natten og dagen, skive af hvid emalje med blå romertal. Sign. Bertoul a Paris. Louis XV form, 19. årh.s midte. H. 98. B. 60.

This impressive clock is after the celebrated model by Jacques Caffieri dating from circa 1745, now in the Museum of Fine Arts, Boston, and illustrated in Tardy, “La Pendule Française des origines au Louis XV”, Vol. I, p. 190, fig. 1.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: furniture@bruun-rasmussen.dk

Varia, møbler og tæpper, 10. juni 2020

Vur­dering

50.000 DKK

Hammerslag