1946/811
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Cirkulært fad af lertøj horndekoreret med cremefarvet, blå og rødbrun glasur. Sign. HAK, stemplet Danmark. Udført hos Kähler. H. 4,5. Diam. 32.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Afslag. Afskalninger i glasuren. Monteret med metalholder til vægophæng.
Moderne kunst og design, 12. november 2019
Vurdering
Hammerslag