1946/​811
Kähler: Cirkulært fad af lertøj horndekoreret med cremefarvet, blå og rødbrun glasur. H. 4,5. Diam. 32.

Be­skriv­el­se

Cirkulært fad af lertøj horndekoreret med cremefarvet, blå og rødbrun glasur. Sign. HAK, stemplet Danmark. Udført hos Kähler. H. 4,5. Diam. 32.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Afslag. Afskalninger i glasuren. Monteret med metalholder til vægophæng.

Moderne kunst og design, 12. november 2019

Moderne kunsthåndværk

Kunstner

Kähler

Vur­dering

1.000 kr.

Hammerslag