876/​1539

Lucie Rie (f. Wien 1902, d. London 1995)

Lille cirkulær skål af porcelæn. Dekoreret med lys grå glasur med enkelte okkerbrune elementer, øverste kant med broncefarvet glasur. Fodrand uglaseret. Stemplet monogram LR. Udført ca. 1980. Unik. H. 5,6. Diam. 7,2.

Proveniens: Dansk privatsamling. Oprindeligt erhvervet på galleri England af forhenværende ejer, sidenhen nedarvet i dennes familie.

Lucie Rie kom til England som flygtning i 1938 i en alder af 36. I tiden forinden havde hun studeret ved Michael Powolny i sin fødeby Wien. Hun blev sidenhen en af Englands højest skattede keramikere i efterkrigstiden, og er den dag i dag kendt verden over for sine signifikante omend aldrig påtrængende skåle og vaser. Ries formgivning er overordnet set karakteriseret ved at være stærk, spartansk og enkel, hvilket har gjort hende til eksponent for modernistisk og innovativ keramik.

Design: Aftenauktion, 6. december 2017

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

70.000 DKK