1643/1635
Neccesaire i æske af papir, låg prydet med hyrdescene. Indehold af perlemor, bestående af saks, nåleetui, syl, nål samt fingerbøl. 19. årh.
Mindre buler, ridser og mærker. Nål knækket. Låg med løst spejl og topplade. Afslag.
Varia, 27. oktober 2016
Vurdering
Hammerslag