Renaissance ske af sølv, skaft graveret med blomster og bladværk, bagsiden graveret “Christofer Hansen”, skråt endestykke. Utydeligt mestermærke. Danmark eller Norge, ca. 1620–1630. Vægt 43 g. L. 18,5 cm.
Proveniens: Den danske gesandt og generalkonsul Hans Poul Hoffmeyer (f. Kauslunde 1893, d. Hamborg 1962). Legationssekretær i Wien, Berlin, Moskva og Warszawa i 1920'erne, senere legationsråd i Berlin og Paris, Tyrkiet, Israel og Grækenland samt endelig generalkonsul i Hamborg fra 1954. Hoffmeyers samlerinteresse var stor, og han erhvervede sølv i alle byer, hvor han var udstationeret. Herefter dennes efterkommere til idag.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Bulet laf.
Ældre malerier, møbler og varia, 7. december 2020
21 bud