1934/534
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“AP-15” og “AP-16”. Højrygget og lavrygget lænestol med stel af hhv. bejdset bøg og bejdset eg. Betrukket med lyst mønstret stof samt rødt fløjel. Formgivet 1952. Udført hos AP-stolen. (2)
Brugsslitage, herunder ridser, mærker og smuds. Ene senere ombetrukket med fløjel, herunder sidder original gul uld. En sædefjeder mangler.
Moderne kunst og design, 20. august 2019
Vurdering
Hammerslag