1934/​534

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“AP-15” og “AP-16”. Højrygget og lavrygget lænestol med stel af hhv. bejdset bøg og bejdset eg. Betrukket med lyst mønstret stof samt rødt fløjel. Formgivet 1952. Udført hos AP-stolen. (2)

Brugsslitage, herunder ridser, mærker og smuds. Ene senere ombetrukket med fløjel, herunder sidder original gul uld. En sædefjeder mangler.

Moderne kunst og design, 20. august 2019

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag