2049/11
Fransk kaminur af alabast og forgyldt bronze, urhus båret af søjler med fritsvingende pendul og plakette af Wedgewood porcelæn, skive af hvid emalje, værk med kalender. Paris, c. 1830. H. 40. B. 27. D. 9. Senere glas montere medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Pendul og optræksnøgle medfølger. Glasmonteren med revne i glasset.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. november 2020
Vurdering
Hammerslag