2049/​11

Fransk kaminur af alabast og forgyldt bronze, urhus båret af søjler med fritsvingende pendul og plakette af Wedgewood porcelæn, skive af hvid emalje, værk med kalender. Paris, c. 1830. H. 40. B. 27. D. 9. Senere glas montere medfølger.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Pendul og optræksnøgle medfølger. Glasmonteren med revne i glasset.

Ældre malerier, møbler og varia, 30. november 2020

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

5.000 DKK

5.000 DKK
4.800 DKK
(Autobud) 4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
(Autobud) 4.000 DKK
3.800 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK