2447/824
“Spørgsmålstegnet”, “P.H.-2/2”. Bordlampe med vippestel af bruneret messing, afbryderhus af bakelit. Overskærm af gulmalet matglas, skærmophæng med trådben, stemplet “Patented” og “PH-2”. Udført 1930'erne hos Louis Poulsen. H. 41.
Litteratur: “Tænd!”, beskrevet og ill. s. 184.
Alders og brugspatina, herunder ridser og mærker. Skærm med kanthak. Mellem- og underskærm mangler. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Vurdering