Evgeni Vasilievich Kudriavtsev (f. Sapozhok Ryazan provinsen 1903, d. Moskva 1949)
“Medvianka begynder at blomstre”. Engparti ved en skovlysning, forår. Sign. E. Kudriavtsev 43 (med kyrilliske bogstaver). Olie på malepap. Pladestørrelse 14,5×24,5. Lysmål 14×24.
Medvianka er en type græs, der dufter meget sødligt.
Tegnestifthuller og minimale afskalninger. Undersøgt ude af rammen.
Russisk tema, 6. december 2021