Carl Jensen (f. København 1887, d. Tibirke 1961)
Carl Jensen: Portræt af digteren, filosoffen og maleren Rabindranath Tagore. Sign. CJ. Oliekridt på papir. Bladmål 26,2×18,2. Rammemål 33,5×27.
Nobelpristager og samtidens superstjerne Tagore besøgte Danmark første gang 1921 under stor mediebevågenhed. Han returnerede igen 1926 og i 1930 hvor han bl.a åbnede en udstilling med egne malerier.
Rammen med mindre brugsspor.
Kunst, antikviteter & design, 10. december 2020
19 bud