2124/721
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Gulvvase af lertøj dekoreret med hornglaserede ornamenter og blade i grønt, brunt og brunsort på lys base. Sign. HAK, stemplet Made in Denmark. Udført hos Kähler. H. 49.
Fodrand med et ca. 6,5 cm. stort afslag. Yderside med to stødmærker - herved afslag i glasur, ene overmalet.
Moderne kunst og design, 15. juni 2021
Vurdering
Hammerslag
12 bud