2005/​754

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“GE 370”. Et par lave lænestole samt kvadratisk sofabord af bejdset eg, løse hynder i sæde og ryg betrukket med lyst uld. Model GE 381. Designet 1969. Udført hos Getama, Gedsted. H. 42. L. 83. B 83. (3)

Købt af nuværende ejer ca. 1975.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Nyere gjorde i sædet og betræk på hynder. To samlebeslag og skruer medfølger.

Moderne kunst og design, 28. januar 2020

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

6.000 DKK

6.000 DKK