2447/​31

Frederik Vermehren (f. Ringsted 1823, d. København 1910)

“Gaa Du hen og væk Bedstefader”. Sign. F. Vermehren 1896. Olie på lærred. 82×69.

Udstillet: Charlottenborg 1896 nr. 364. Foreningen for National Kunst, 1965 nr. 69.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 581, 1992 nr. 35, afb. s. 34. Bruun Rasmussen auktion 1742, 2017 nr. 5.

Lærredet er dubleret. Mindre krakeleringer. Enkelte minimale afskalninger samt overfladiske ridser. Rensning anbefales.

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

16.500 DKK

12 bud

865006 16.500 DKK
819307 (Autobud) 16.000 DKK
865006 15.500 DKK
819307 (Autobud) 14.000 DKK
965527 13.500 DKK
819307 (Autobud) 13.000 DKK
865006 12.500 DKK
819307 (Autobud) 10.500 DKK
865006 10.000 DKK
819307 9.500 DKK
1089992 9.000 DKK
213818 8.500 DKK