David Monies (f. København 1812, d. Frederiksberg 1894)
Studie af en henslængt mand rygende en cigaret. Usigneret. Betegnet David Monies på bagsiden. Bly og lavering på papir. Lysmål 10×10.
Studie af en hest. Usigneret. Betegnet David Monies på bagsiden. Bly på papir. Lysmål 13×12.
Studie af to mænd i samtale, den ene rygende en cigar. Sign. D. M. samt betegnet David Monies på bagsiden. Bly på papir. Lysmål 14,5×10. (3).
Papiret er gulnet. Nogle mindre misfarvninger. Hesten med mindre papirfold. Undersøgt i ramme.
Kunst på papir, 3. august 2020