2125/​9007

Louis Vuitton

'Malle cuir pour hommes', rejsekuffert med monogram, af træ og metal beklædt med canvas med monogram LV, beslag og lås af messing. Indvendig med stor bakke. Mærket på siden 'Mme E. Souza Dantas, 14, San Fransisco, Calif., S', indvendig med papiretiket. Frankrig, ca. 1910–20. H. 57. L. 102. B. 58.

Proveniens: Elise Meyer De Souza Dantas, (f. 1872- d. 1952), San Francisco gift med den brasilianske diplomat Luis Martins de Souza Dantas (f. 1876- d. 1954) bosat i Paris, Frankrig og kendt for sin deltagelse under Holocaust i at hjælpe jøder i at flygte fra Frankrig.

Brugsslitage. Restaureret.

Selected - Udvalgte antikviteter og dekorative objekter, 21. juni 2021

Vur­dering

60.000–80.000 DKK

Hammerslag

60.000 DKK

60.000 DKK
55.000 DKK
(Autobud) 50.000 DKK
50.000 DKK
48.000 DKK