Anton Raphaël Mengs, efter, 19. årh.
Amor. Usigneret. Pastel på papir. Lysmål 41,5×34.
Efter original i Statens Museum for Kunsts samling, dette med inventarnr. KMS1273.
Proveniens: Erik Brandt. Bruun Rasmussen auktion 251, 1970 nr. 296.
Mindre misfarvninger. Lille revne ved venstre kant. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. maj 2021