2437/​720

Skandinavisk design

En samling bøger og tidsskrifter om design og kunsthåndværk. (14)

Bestående af:

Ole Haslund, Edward C.J. Wolfog H.O. Bøggild-Andersen: “International Møbelhaandbog” bind 1, 2 og 3. Hassing 1971.

Red. Sigvard Bernadotte og Johannes Lehm-Laursen: “Moderne Dansk Boligkunst”, bind 1 og 2. Skandinavisk Bogforlag, 1946–47.

“Dansk Kunsthaandværk” 1948–1950 og 1954–1956. En samling tidsskrifter udgivet af Landsforeningen Dansk Kunsthaandværk.

Red. Arthur Hald: “FORM” 1952, 1954 og 1955. Tidsskrifter udgivet af Svenska Slöjdföreningens Tidskrift.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Enkelte løse bogrygge.

I Aarhus
Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?