Regitze Brøndsted (f. Vordingborg 1891, d. Gentofte 1971)
Bjerglandskab fra Tyrol, ca. 1924. Sign R. B. Olie på lærred. 51×63.
Regitze Brøndsted bliver uddannet på Sophus Vermehrens malerskole i Kbh. Kunstakademiets Kunstskole for Kvinder omkring 1916. Senere videreuddanner hun sig i Italien - Firenze og Rom - hvor hun sammen med sin mand, billedhuggeren Knud Brøndsted, bor og arbejder gennem en længere årrække.
Brøndsted udstiller ikke på hjemlig jord førend i 40erne, hvor det i følge en anmeldelse i Berlingske Tidende, 1944, lyder: “Malerinden Regitze Brøndsted...... er en impulsiv Kunstnerinde. Hendes udpræget kvindelige Temperament tilkendegiver sig især i den skiftende Fornemmelse for Farven. Hun kan i sine Italiensbilleder ..... bringe saa forskellige Italiensmalere som Johan Rohde og Peter Hansen i Erindring.”
Original stand. Generelle krakeleringer samt enkelte afskalninger.
Moderne kunst og design, 26. oktober 2021
12 bud