Johan Thomas Lundbye (f. Kalundborg 1818, d. Bedsted 1848)
Parti fra Vallekilde Præstegaard. Usigneret. Dateret Vallekilde Præstegaard 3. juli 1836. Pen og lavering på papir monteret på papir. Bladstørrelse 8,7×15,5.
Vallekilde var et sted som Lundbye holdt meget af, og han har udført en del værker fra egnen. Lundbyes onkel boede på præstegaarden, som er afbilledet på tegningen.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1802, 2018 nr. 103.
Papiret er gulnet og bleget. Minimalt papirtab i hjørner. Undersøgt i ramme.