Niels Simonsen, tilskrevet (f. København 1807, d. Frederiksberg 1885)
Parti fra en klippekyst med sejlbåde på et stille havvandet en tidlig morgen. Usigneret. Betegnet N. Simonsen på bagsiden og dateret 1874 på blændrammen. Olie på lærred. 17×24.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 163, 1964 nr. 255.
Mindre krakeleringer. Enkelte minimale afskalninger. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020
10 bud