2148/​732

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“GE 236”. Tre-personers sofa med stel af massiv eg, armlæn og løse epeda hynder betrukket med blågrøn uld. Model GE 236/3. Designet 1955. Udført og stemplet hos Getama, Gedsted. L. 210.

Litteratur: Dansk Kunsthåndværk nr. 5–6, 1955, s. 90.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Det ene ben med nogle stødmærker.

Moderne kunst og design, 30. november 2021

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

8.500 DKK

8.500 DKK
8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK