2432/629
Verner Panton (f. Gamtofte 1926, d. 1998)
“System 1–2-3”. To stole på rund pladefod af aluminium, betrukket med orange og rødt uld. Udført og mærket hos Verpan. (2)
Litteratur: “Vitra Museum: Verner Panton The Collected works”, model afbildet s. 265.
Stand
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Eftersyn
I
Aarhus
Auktion
Kategori
Sælges
Vurdering