Dansk maler, 19. årh.
Portræt af Esther Nathanson født Herfort (1777–1849) i hvid kjole. Usigneret. Olie på lærred. 37×28.
Proveniens: I den portrætteredes familie ind til i dag.
Lærredet er dubleret. Mindre krakeleringer, enkelte mindre retoucheringer og ridser. Lille reparation. Behov for let overfladerensning.
1105935 (Autobud) | ||
1053914 | ||
1105935 | ||
1053914 | ||
998214 |