2142/​353

S. H. Petersen (f. København 1788, d. sst. 1860)

“Ved Raadvadsdammen”. Usigneret. Senere betegnet på bagsiden Søren Henrik Petersen. Akvarel på papir. Bladstørrelse 12×19.

Søren Henrik Petersen er normalt kendt for sine kobberstik, tegninger og akvareller fra forskellige egne i Danmark og Tyskland. Der kendes således kun ganske få malerier fra hans hånd.

Undersøgt i ramme. Ridse i motiv nær billedets midte.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. oktober 2021

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag