2434/2040
Habmann
Armbåndsur af 14 kt. guld. Værk nr. 1555N. Mekanisk værk med automatisk optræk. Rem af sort læder. Ø 34 mm. Ca. 1960'erne.
Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Senere uoriginal rem. Fremstår med brugsspor, herunder ridser og mærker på urkasse og glas.
Armbåndsure, 21. august 2024
Vurdering
Hammerslag