1831/1602
"Fiskemesteren" Niels Laurits Nielsen, 1877-1946
Tre grønlandske relieffer af udskåret og bemalt træ med dagliglivscener. L. 26–65 cm. (3)
Proveniens: Kolonibestyrer i Holsteinsborg, A.C. Rasmussen, herefter familie. Alle effekterne er samlet før 1940.
Slitage.
Varia, 2. august 2018
Vurdering
Hammerslag
24 bud