Helge Holmskov (f. Sakskøbing 1912, d. Dragstrup 1982)
“Drenge i legevogn”. Sign. monogram 54. Patineret gips. H. 26. L. 22.
Forarbejde til original skulptur af granit opstillet i Haderslev. Opstillingsår 1976.
Almindelig patina. Herunder ridser og mærker. Afslag ved fod.
Moderne kunst og design, 17. oktober 2023
11 bud