Fernand Léger (f. Argentan 1881, d. Gif-sur-Yvette 1955)
“Étude pour le Remorqueur”. Sign. F.L. 17. Dedikation på bagsiden: “A Helene P....nat, son amie F. Leger”. Akvarel på papir monteret på pap. 22,5×27,5.
Certifikat fra Irus Hansma, dateret Muri den 11. februar 2016 medfølger. Værket vil blive inkluderet i “Répertoire des oeuvres sur papier de Fernand Leger” under udarbejdelse af Mme Irus Hansma.
Proveniens: Robert Storm Petersen. Erhvervet af direkte fra Léger i Paris. Proveniens: Dansk privatsamling. Erhvervet fra Robert Storm Petersen engang i mellemkrigsårene.
Akvarellen er en skitse til oliemaleriet “Le Remorqueur” (1920), der hænger på Musée de Grenoble.
Moderne malerier & skulpturer, 28. september 2016