2010/​13 Michael Ancher: Skagensfiskeren og redningsmanden Lars Kruse (1828–1894). Sign. M. A. 92. Olie på træ. 35×27.

Be­skriv­el­se

Skagensfiskeren og redningsmanden Lars Kruse (1828–1894) stående i gyldent aftenlys. Sign. M. A. 92, samt betegnet Lars Kruse 1892 på bagsiden. Olie på træ. 35×27.

Få minimale afskalninger. Behov for rensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 2. marts 2020

Kunstner

Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)

Vur­dering

20.000–30.000 kr.

Hammerslag

28.000 kr.

20 bud

28.000 kr.
27.000 kr.
26.000 kr.
(Autobud) 25.000 kr.
24.000 kr.
(Autobud) 23.000 kr.
22.000 kr.
(Autobud) 21.000 kr.
20.000 kr.
19.500 kr.
19.000 kr.
18.500 kr.
(Autobud) 18.000 kr.
18.000 kr.
(Autobud) 17.500 kr.
17.000 kr.
(Autobud) 16.500 kr.
16.000 kr.
14.500 kr.
14.000 kr.