Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)
Skagensfiskeren og redningsmanden Lars Kruse (1828–1894) stående i gyldent aftenlys. Sign. M. A. 92, samt betegnet Lars Kruse 1892 på bagsiden. Olie på træ. 35×27.
Få minimale afskalninger. Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. marts 2020
20 bud