911/141
Pragskolen, ca. 1600
Urania, astronomiens muse. Usigneret. Olie på lærred. 61,5×54.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 300, 1973 nr. 307. Kunsthallen auktion august 1992 nr. 76. Bruun Rasmussen auktion 640, 1997 nr. 446.
Ældre malerier og tegninger, 29. november 2022
Vurdering
Hammerslag