2015/​356

Schweizisk vækkeur i kasse af forgyldt metal, urskive med arabertal og bort af grøn emalje, prydet med ornamentik, monteret med bånd af stof med frynser. Zenith. Serienummer 58721. 20. årh.s begyndelse. Diam. 6,5.

Defekt stofbånd, løs del medfølger. Løs samling ved ornament. Fremstår med alders- og brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Ældre malerier, møbler og varia, 6. april 2020

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK