2015/356
Schweizisk vækkeur i kasse af forgyldt metal, urskive med arabertal og bort af grøn emalje, prydet med ornamentik, monteret med bånd af stof med frynser. Zenith. Serienummer 58721. 20. årh.s begyndelse. Diam. 6,5.
Defekt stofbånd, løs del medfølger. Løs samling ved ornament. Fremstår med alders- og brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Ældre malerier, møbler og varia, 6. april 2020
Vurdering
Hammerslag