1820/​115

Poul Steffensen (f. Bjerringbro 1866, d. Aarhus 1923)

Portræt af Inger og Alfred. Usigneret. Attesteret på bagsiden af kunstners familie. Olie på lærred monteret på plade. 68×44.

Lærred monteret ujævnt på plade. Plade buer. Overfladeridse. Stifthul ved øverste kant. Behov for let overfladerensning.

Ældre malerier og møbler, 14. maj 2018

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK

(Autobud) 3.000 DKK
2.900 DKK
2.500 DKK