Poul Steffensen (f. Bjerringbro 1866, d. Aarhus 1923)
Portræt af Inger og Alfred. Usigneret. Attesteret på bagsiden af kunstners familie. Olie på lærred monteret på plade. 68×44.
Lærred monteret ujævnt på plade. Plade buer. Overfladeridse. Stifthul ved øverste kant. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier og møbler, 14. maj 2018