2449/816
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“AP 65”. Øreklapstol med ben af eg. Betrukket på sider, ryg og løs hynde med patineret skind. Udført AP Stolen, København.
Litteratur: AP-Stolen/Salesco katalog 1967
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Afslag på bagben. Skind med pletter og smuds.
Vurdering